Cookie Consent by Free Privacy Policy Generator

 olejniny

olejniny


Olejniny jsou plodiny obsahující větší množství oleje jako svou zásobní látku (v některých částech svého těla, nejčastěji v semenech). Plodiny patřící do olejnin jsou pěstovány právě pro svůj vyšší obsah oleje nebo kvůli určitému specifiku v jeho chemickém složení. Olej se získáván lisováním. 
 
Použití těchto přírodních olejů je různé a záleží na obsahu mastných kyselin. Používají se pro výrobu potravin, paliv (biopalivo), maziv, využívají se jako složka nátěrových hmot a pro další chemické zpracování. 
 
Za posledních 20 let se spotřeba olejů zdvojnásobila na 145 mil. tun, což bylo způsobeno:
 
- Zvyšujícím se růstem dnes již sedmi miliardové světové populace
- Růstem světové ekonomiky a životní úrovně v rozvojových zemích 
- Zvýšená zdravotní uvědomělost (hlavně v rozvinutých zemích) a růst konzumace rostlinných tuků.
- Použití olejnin pro výrobu biopaliv, mazadel a rozvoj oleoprůmyslu
 
Obnovitelná energie vyráběná z olejnin, se stává vlivem hrozícího poklesu světových zásob ropy strategickou surovinou prvořadého významu. V Evropě je hlavní výrobní surovinou bionafty  řepka, v Asii je to palmový olej a v Jižní Americe k tomuto účelu používají sojový olej. 
 
Z deseti hlavních olejnin má 57% podíl sója, světová produkce této plodiny se pohybuje v rozmezí 210 - 225 milionů tun, na této produkci se převážně podílejí čtyři státy. Hlavním producentem je USA, vypěstuje se zde přibližně 85 milionů tun. Jihoamerické státy, Brazílie a Argentina vyprodukuje zhruba stejný  podíl a posledním z největších producentů této plodiny je Čína, která má podstatně nižší produkci oproti zmíněným třem státům. V Evropě se sója pěstuje v nejteplejších oblastech a nedosahuje ani jednoho milionu tun. 
 
Evropská unie je největším producentem druhé nejvýznamnější olejniny, tou je řepka (15 mil. tun). Veškerá produkce ze zde i zpracovává. Druhým největším pěstitelem je Čína (12 mil.tun) ta ovšem na rozdíl od Kanady (produkce 8 – 9 mil. tun) nehraje významnou roli z hlediska světového obchodu. Kanada je největší světové exportér této plodiny a zásadně tak ovlivňuje cenu. 
 
Do olejnin se řadí také, slunečnice roční, len olejný, dále můžeme za olejniny považovat také mák, sezam, z méně známých pak například skočec obecný (skočec habešský) nebo spíše polokulturní lnička setá. V oblasti středozemního moře roste olivovník evropský, lisováním jeho plodů (oliv) se získává olivový olej.
 
Zdroj:  http://cs.wikipedia.org/wiki/Olejniny
kniha: Řepka - pěstování - využití - ekonomika,  autoři: Doc. Ing. Petr Baranyk, CSc.; Prof. Ing. Andrej Fábry, DrSc. a kolektiv