Cookie Consent by Free Privacy Policy Generator

 Evropská hospodářská komise OSN – UNECE

Evropská hospodářská komise OSN – UNECE




 Základní informace o Evropské hospodářské komisi OSN (United Nations Economic Commission for Europe – UNECE).
 
Stručná charakteristika
 
Evropská hospodářská komise (UNECE) představuje komunikační fórum mezi státy, snaží se podporovat udržitelný ekonomický růst, jedná o mezinárodních právních instrumentech v oblasti obchodu, dopravy a životního prostředí, zajišťuje statistické, ekonomické a environmentální analýzy. UNECE byla založena v roce 1947 Ekonomickou a sociální radou (ECOSOC) na pomoc zemím zdevastovaným válkou. Během období studené války měla organizace klíčový význam jako styčný bod mezi Východem a Západem. Je jednou z pěti regionálních komisí OSN, v současné době má celkem 56 členských států, sídlí v Ženevě, má 200 zaměstnanců. Je domovem 20% populace světa, sdružuje země západní, střední a východní Evropy, země střední Asie (Kazachstán, Kyrgyzstán, Tádžikistán, Turkmenistán a Uzbekistán) a Severní Ameriky (Kanada a Spojené Státy). Zahrnuje jak některé světově nejvyspělejší země, tak země s relativně nízkou úrovní rozvoje.
 
Obecné cíle UNECE
 
  1. Podporovat ekonomickou spolupráci
  2. Poskytovat vládní fóra pro rozvoj dohod, regulací a standardů
  3. Usnadnit integrační procesy členských států
Spolupráce zahrnuje oblasti ekonomické spolupráce a integrace, energie, životní prostředí, populace, statistika, dřevařství, obchod a doprava. Aktivit UNECE se účastní přes 70 mezinárodních profesionálních organizací a dalších nevládních organizací. UNECE se nachází uprostřed dvou hlavních politických a ekonomických procesů: globalizace ekonomiky a obchodu na jedné straně a rozšiřování panevropské integrace na straně druhé. Jejím hlavním cílem je podporovat panevropskou ekonomickou integraci a spolupráci a podporovat udržitelný rozvoj a ekonomickou prosperitu prostřednictvím:
  • politického dialogu,
  • vyjednávání o mezinárodních zákonných instrumentech,
  • rozvoje regulací a norem,
  • výměny a aplikací nejlepších praktik, ekonomických a technických expertíz,
  • technické spolupráce s tranzitními ekonomikami např. formou poradenských služeb, výukových seminářů a workshopů, kde si tranzitní země mohou vyměňovat zkušenosti s ostatními zeměmi.
 
Organizační struktura
 
UNECE je řízena Výkonným sekretariátem (Executive Secretary) a Delegovaným výkonným sekretariátem (Deputy Executive Secretary). Každoroční formální schůzka slouží k revizi ekonomické situace a rozhoduje o pracovním programu. Rozhoduje též o aktivitách v budoucím roce a vydává doporučení pro příbuznou organizaci ECOSOC (Ekonomická a sociální rada).
 
Komise je nejvyšším rozhodovacím orgánem organizace zodpovědným za strategické rozhodování o UNECE pracovních programech a rozmístění zdrojů. Je fórem pro politický dialog o ekonomickém rozvoji na vysoké úrovni.
 
Implementace je svěřena novému orgánu - Výkonnému výboru (Executive Committee), který bude vyhodnocovat a schvalovat pracovní programy Sektorových výborů, včetně mezisektorových aktivit a vztahů s jinými mezinárodními organizacemi.
 
Sektorové výbory:
  • Výbor pro politiku životního prostředí (Committee on Environmental Policy)
  • Výbor pro vnitrozemskou dopravu (Committee on Inland Transport)
  • Výbor pro statistiku (Conference of European Statisticians)
  • Výbor pro udržitelnou energii (Committee on Sustainable Energy)
  • Výbor pro obchod (Committee on Trade)
  • Dřevařský výbor (Committee on Timber)
  • Výbor pro hospodaření s bytovým fondem a pozemky (Committee on Housing and Land Management)
  • Výbor pro hospodářskou spolupráci a integraci (Committee on Economic Cooperation and Integration)
Každý sektorový výbor má trvalé pomocné a příležitostné výbory
 
Reforma UNECE a aktivity (programy)
 
Velké množství členských států se stále potýká s politickými, sociálními, ekonomickými a environmentálními problémy. V této souvislosti byla 2. 12. 2005 zahájena reforma UNECE, která byla členskými státy velice kladně přijata. Hlavní cíle reformy: zefektivnit programová zaměření a zesílit vliv členských států na řízení EHK. Budoucí aktivity EHK budou „demand driven“, nebudou již ad hoc zasedání, výroční zasedání budou od roku 2007 1x za 2 roky, nově bude konstituován Výkonný výbor. Reforma též podporuje užší spolupráci mezi UNECE a dalšími organizacemi.
 
V oblastech, ve kterých UNECE necítila svou konkurenceschopnost v porovnání s ostatními mezinárodními organizacemi, se rozhodla zrušit své aktivity. Příkladem jsou makroekonomické analýzy, kterými se zabývá velké množství dalších mezinárodních i regionálních subjektů. Nový program se zaměřuje na problémy zemí s tranzitními ekonomikami a vznikajícími tržními ekonomikami. Tento program se zaměřuje na takové oblasti jako je podpora efektivnosti veřejných investic a regulačních politik, posílení konkurenceschopnosti ekonomik zlepšením rozvoje, rozvoj vztahů mezi veřejným a soukromým sektorem, finanční služby, podpora zákonů a efektivní veřejné politiky.
 
Program rozvoje obchodu je zaměřen na:
 
  • Rozvoj a udržení efektivních nástrojů (infrastruktury) mezinárodního obchodu, norem, standardů a doporučení jako odezvy na potřeby globální ekonomiky
  • Redukci obchodních bariér v oblasti zboží a služeb pro všechny země, zejména pro země UNECE prostřednictvím lepší implementace mezinárodních a UNECE norem, standardů, doporučení a instrumentů pro usnadnění obchodu
  • Usnadnění rozvoje obchodních politik prostřednictvím platforem pro výměnu názorů, zejména ve prospěch zemí s tranzitními ekonomikami. Příklady zahrnují bezpečnost obchodu, evropskou integraci a udržitelný rozvoj
 
 Zapojení ČR a MZe do činnosti UNECE
 
Česká republika je členem UNECE od roku 1993.
Gestorem zapojení ČR do UNECE je MZV (Odbor mnohostranných ekonomických vztahů).
Spolupráce je zajištována prostřednictvím Stálé mise ČR při organizacích OSN v Ženevě.
Resort MZe se účastní práce v rámci dvou hlavních výborů: Dřevařského výboru a Výboru pro obchod.
 
Dřevařský výbor - MZV delegovalo gesci na MZe původně na úroveň náměstka ministra, nyní na úroveň vrchního ředitele úseku Lesního hospodářství
Výbor pro obchod - v rámci činnosti tohoto Výboru funguje Pracovní skupina pro zemědělské jakostní standardy, která je v gesci Odboru potravinářské výroby a legislativy MZe
 
UNECE pracuje již více než 50 let na obchodní kvalitě standardů pro široké spektrum zemědělských výrobků: čerstvé ovoce a zelenina, suché a sušené produkty, brambory, masné výrobky, vejce a výrobky z vajec a řezané květiny. Standardy využívají vládní orgány, výrobci, dovozci a vývozci stejně jako další mezinárodní organizace. Usnadňují férovýmezinárodní obchod, podporují vysokou kvalitu produkce, zvyšují zisk výrobců a chrání zájmy spotřebitele. Výsledky jednání jsou pravidelně sledovány a v případě přijetí konečného znění standardů je snaha o neprodlené zapracování do soustavy českých technických norem. Doposud bylo takto zapracováno cca 60 norem převážně u ovoce a zeleniny.

Oficiální stránky: http://www.unece.org/


Zdroj: eagri.cz