Cookie Consent by Free Privacy Policy Generator

Yara spouští továrny na hnojiva // Covid omezuje čínský vývoz hnojiv

2.12.2021

Společnost Yara již v září oznámila, že vysoké ceny zemního plynu v Evropské unii povedou k omezení výroby čpavku v řadě továren. Celkově se omezení týkalo přibližně 40 % evropské výrobní kapacity čpavku, tedy asi 1,9 milionu tun ročně.

"Znovu jsme spustili některé závody na výrobu hnojiv. Ceny hnojiv však v poslední době stále rostou a to má důsledky, které mě velmi znepokojují," řekl Svein Tore Holsether agentuře Reuters. "Znamená to především velmi drahá hnojiva pro zemědělce a později velmi drahé potraviny pro lidi."
Podle Holsethera společnost Yara nadále nechává zavřené další závody v Evropské unii kvůli vysokým nákladům a nedostatečné dostupnosti dodávek zemního plynu v celé EU.

To také znamená, že zemědělci v EU budou muset velmi tvrdě cenově soutěžit o hnojiva, která jsou stále k dispozici a jsou velmi drahá, soudí analytici. "Loni v létě stála výroba tuny čpavku 110 dolarů," řekl Holsether. "A teď je to 1000 dolarů. Je to prostě neuvěřitelné."

Covid zcela narušil čínský vývoz hnojiv?

V posledních 24 hodinách se objevily zprávy o tom, že čínská města, zejména v severních oblastech Číny, zavedla přísnější omezení, aby omezila šíření nedávných ohnisek COVID-19 a nejnovější varianty viru Omicron.

Čína v důsledku toho rovněž pozastavila obchod s Ruskem s nekontejnerovým zbožím (volně loženým). To znamená, že zboží, které se musí nakládat ručně, jako je uhlí, hnojiva a zemědělské produkty, nemůže až do odvolání procházet mezi oběma zeměmi. Čína přistupuje k rostoucímu počtu případů COVID-19 s nulovou tolerancí, ačkoli klastry v Číně jsou mnohem menší než v jiných oblastech světa.

Pokud bude uzavírání hranic pokračovat, může to mít vážné důsledky pro světový trh s hnojivy, uvedli v úterý američtí analytici. Výrobky, jejichž dovoz mezi Čínou a Ruskem je v důsledku těchto opatření omezen, jsou důležitými vstupy pro výrobu hnojiv v Číně. Pokud bude uzavírání hranic pokračovat, pravděpodobně to sníží produkci hnojiv v Číně a dále zatíží omezené dodávky hnojiv po celém světě.

Čínská Generální celní správa již zavedla kontroly vývozu hnojiv a s účinností od 15. října zpřísnila celní dohled nad 29 hnojivy poté, co i v Číně vzrostly náklady na hnojiva na novou rekordní úroveň.