Cookie Consent by Free Privacy Policy Generator

Vyšší odhady produkce v EU a situace v USA hýbe s cenami komodit

23.6.2021

V současné době se zdá, že předchozí prognózy dlouhodobého nedostatku na trhu s obilím mizí ve vzduchu a to ze dvou důvodů. Na jedné straně jsou současné odhady sklizně větší, než byly před několika týdny. To platí zejména pro evropské země a také pro Rusko a Ukrajinu. Na druhou stranu americká vláda způsobila masivní nepokoje na trzích opakovanými oznámeními o možném snížení povinných příměsí bioložek do paliva.

Tato oznámení poslala ceny kukuřice a sóji na sestupný trend, protože velká část americké kukuřice se používá k výrobě bioethanolu. Zatím však není zcela jasné, jak velká bude nová sklizeň kukuřice a sóji v USA. V uplynulých týdnech bylo v celém kukuřičném pásu Středozápadu extrémní sucho. Také jarní pšenice na severu USA a v prérijních pásmech Kanady značně trpěla nedostatkem deště.

Sucho v USA se zhoršuje

Ve velkých částech amerického kukuřičného pásu stále existuje velké sucho, které ohrožuje nedávno zaseté zásoby kukuřice, sóji a pšenice jarní.
Státy Iowa, Minnesota a Severní a Jižní Dakota jsou v současné době zvláště postiženy, tvrdí američtí meteorologové. Nedávné deště přinesly úlevu pouze na místech na severu Středozápadu a na Velkých Pláních. Zbývající deficity vlhkosti však ukazují, že výnosy v důležitých produkčních oblastech USA jsou masivně ohroženy. V některých státech již bylo přijato přidělování vody.

Podle amerického monitoringu sucha zveřejněného minulý čtvrtek bylo zhruba 41 % Iowy, největšího producenta kukuřice v zemi, postiženo suchem. Chladnější počasí a déšť tento týden by měly přinést jen určitou úlevu. Podmínky v Severní Dakotě, které jsou největším producentem jarní pšenice, zůstávají zoufalé. Dvě třetiny státu trpí extrémním suchem.

Američtí analytici také tvrdí, že zejména počasí během července a srpna bude zvláště kritické pro kukuřici a sóju a bude určujícím pro rozsah úrody a další cenové reakce.

Evropští pěstitelé ovlivňují exportní trhy

Evropská analytická firma Strategy Grains minulý týden výrazně zvýšila prognózu dodávek pšenice obecné do EU. Důvodem je očekávaná větší sklizeň a atraktivní ceny v Rumunsku, Bulharsku, Německu, Polsku a pobaltských státech.  Analytici věří, že dodávky do EU budou velmi dobré.

Déšť a dobré počasí během minulého měsíce zvýšili prognózy nové evropské sklizně pšenice výrazně nahoru. V nové sezóně, která začíná v červenci, pomohou konkurenceschopné ceny zemím EU dosáhnout vyšší vývozy. 

Exportní daň v Rusku brzdí vývoz z Černého moře, ačkoli sklizeň tam byla také nedávno revidována směrem nahoru a ceny ruské pšenice klesají. Většina analytiků je však přesvědčena, že pokud ruské vývozní bariéry zůstanou v platnosti, část poptávky se přesune do EU.

Francie již oznámila další předprodeje do Číny. Na jaře obchodníci hlásili čínské nákupy přibližně 1 milionu tun pšenice z nové francouzské sklizně. Zdá se, že nyní byly provedeny další nákupy. Vysoký francouzský prodej do Číny by německým a polským vývozcům mohl umožnit větší vývoz do Alžírska a dalších zemí, které nakupují francouzskou pšenici. 

Rovněž se očekává, že Írán zůstane důležitým odbytovým trhem pro německou pšenici. Vývoj (včetně celní politiky) v Rusku a na Ukrajině však nadále vyvolává značnou nejistotu ohledně cen pšenice. Obě země však v současné době očekávají velmi velké sklizně.