Cookie Consent by Free Privacy Policy Generator

Ukrajina a Rusko: dohoda o vývozu obilí se přibližuje

18.7.2022

Rusko, Ukrajina, Turecko a OSN by mohly podepsat dohodu o obnovení vývozu ukrajinského obilí již příští týden, uvedl turecký ministr obrany Hulusi Akar po jednáních, která proběhla tento týden. Spojené státy ve čtvrtek rovněž uvedly, že usnadní vývoz ruského obilí a hnojiv tím, že ujistí banky, lodní a pojišťovací společnosti, že tyto transakce neporušují sankce proti Moskvě, napsala agentura Reuters.

Povolení tohoto ruského vývozu je klíčovou součástí snah OSN a Turecka vyjednat s Moskvou dohodu, která by umožnila také dodávky ukrajinského obilí z černomořského přístavu Oděsa. Písemné vysvětlení USA přišlo den poté, co se v Istanbulu sešli představitelé Ruska, Ukrajiny, Turecka a OSN, aby jednali o obnovení ukrajinského vývozu obilí, uvedla agentura Reuters.

Turecko oznámilo, že se strany příští týden znovu sejdou, aby podepsaly dohodu. "Spojené státy důrazně podporují úsilí Organizace spojených národů o to, aby se ukrajinské i ruské obilí dostalo na světové trhy a aby se snížil dopad ruské války na Ukrajině na celosvětové dodávky potravin a jejich ceny," uvedlo americké ministerstvo financí.

Dopravní logistika a terminály jsou často zničeny

Od 24. února, kdy Rusko provedlo invazi, jsou ukrajinské černomořské přístavy blokovány, což zvyšuje světové ceny obilí. Ceny pšenice v USA a Evropě klesly na předválečnou úroveň po možném zrušení blokády přístavů a obnovení vývozu - ale také kvůli začátku nové sklizně na severní polokouli.
Dohoda o obnovení vývozu ukrajinského obilí by zemi umožnila návrat na mezinárodní trhy. Mnoho obchodníků a analytiků je však skeptických. Válka zničila nebo poškodila jak dopravní logistiku, tak mnoho obilných terminálů v přístavech. 

Válka na Ukrajině vedla k prudkému nárůstu světových cen obilí a hnojiv, přičemž kvůli ruské blokádě námořních přístavů uvízlo v černomořských přístavech přibližně 20 milionů tun ukrajinského obilí.

Po jednáních v Istanbulu by Rusko, Ukrajina, Turecko a OSN mohly příští týden podepsat dohodu, jejímž cílem je obnovit vývoz ukrajinského obilí z Černého moře. Ačkoli se však taková dohoda zdá být docela možná, praktická realizace vývozu bude velkou výzvou, protože bude třeba odminovat přístavy a obnovit infrastrukturu v Mykolajivu a Oděse.

Ukrajinská úroda se zvyšuje - ceny obilí klesají

Obchodníci a analytici mezitím očekávají, že Ukrajina by mohla vyprodukovat více obilí, než se původně předpokládalo. Podle ukrajinského analytika agentury Reuters by se mohlo sklidit 30 milionů tun ozimé úrody, z toho dvě třetiny pšenice a zbytek řepky a ječmene.

Produkce letních obilovin (především kukuřice a jarního ječmene) by mohla činit přibližně 38 milionů tun. Sklady jsou však stále plné staré úrody a bude nutné ji brzy vyvézt, aby se přeplněné sklady uvolnily.

Evropské ceny pšenice ve čtvrtek dále klesly - na 342 EUR za tunu u zářijového kontraktu a na 331 EUR  za tunu u prosincového termínu. Důvodem jsou podle analytiků jednání o přepravním koridoru pro přepravu ukrajinského obilí na světové trhy a probíhající sklizeň na severní polokouli.