Cookie Consent by Free Privacy Policy Generator

Trhy se bojí rusko-ukrajinskému konfliktu

Ve čtvrtek, se pšenice při běžném obchodování kótovala za 274 eur za tunu. Důvodem prudkého nárůstu cen je skutečnost, že obě černomořské země patří k největším vývozcům pšenice na světě. Jakákoli eskalace mezi oběma zeměmi by pravděpodobně vážně narušila obchod s pšenicí přes důležité černomořské přístavy.

Obě země společně vyvážejí přibližně 60 milionů tun pšenice, což představuje téměř 30 % celkového světového obchodu s pšenicí. Kromě toho se Kazachstán, třetí nejvýznamnější vývozce v regionu, v současné době nachází uprostřed rozsáhlé politické krize, takže i odtud se na světový trh dostává méně pšenice.

Trh s pšenicí je rovněž podporován silnou celosvětovou poptávkou, která se opírá o nové aktivity na vývozních trzích. Státní nákupčí obilí z Jordánska a Íránu vyhlásili ve středu rozsáhlá výběrová řízení na nákup pšenice.

Rallye ovlivňuje ještě jeden faktor: zatímco v některých klíčových oblastech Jižní Ameriky se počasí v poslední době zlepšilo, v jižní Brazílii a Paraguayi bude pravděpodobně i nadále horko a sucho. Vzhledem k nejistému počasí, obavám z inflace a geopolitickému napětí se zdá, že hedgeové fondy, obchodníci s obilím a další investoři jsou prozatím ochotni udržovat a dokonce zvyšovat své dlouhé (rostoucí cenové) pozice na trzích s futures.