Cookie Consent by Free Privacy Policy Generator

Trhy s obilím v krizovém režimu: cenové šoky a vlny paniky

V Evropě je válka. Ruské jednotky útočí na Ukrajinu.  Ceny pšenice ve středu na evropském trhu vzrostly těsně pod 290 EUR/t a ve čtvrtek se ceny pšenice vyšplhají na 330 EUR/t . Na vzestupu jsou i všechny ostatní druhy obilovin a olejná semena.

V USA ceny pšenice a sóji ve středu dosáhly nových devítiletých maxim. Tento čtvrtek akcie vzrostly o dvouciferné číslo v obchodování před uvedením na trh uprostřed eskalující ukrajinské krize. Ceny obilí v USA a Evropě rostou na nové rekordy.

Válka na Ukrajině vyvolává mezi velkými dovozci obavy ohledně dodávek pšenice, kde je Ukrajina sedmým největším světovým producentem a pátým
největším exportérem. Rusko je na prvním místě na světě, pokud jde o exportované objemy pšenice . "Geopolitická eskalace posledních dní výrazně zvýšila riziko dalšího prohlubování nerovnováhy na komoditních trzích," píší komoditní analytici JP Morgan.
„Vzhledem k významnému vlivu Ruska na tyto trhy můžeme být svědky dlouhého období zvýšeného geopolitického napětí a vysokých rizikových prémií napříč všemi komoditami,“ dodávají analytici.

V případě pšenice hlavní dovozci hledají alternativní nákupy – například ze západní Evropy – ze strachu ze zpoždění nebo přerušení dodávek. "Také ve východních oblastech Ukrajiny, které jsou středem napětí, je řada producentů slunečnice a také pšenice," říká analytik z US Commodities.

Narušení logistiky a obchodu – extrémně vysoké rizikové prémie

Vzhledem k tomu, že Rusko a Ukrajina představují asi 29 procent celosvětového exportu pšenice, 19 procent celosvětových dodávek kukuřice a 80 procent exportu slunečnicového oleje, obchodníci se obávají, že vojenský konflikt vážně naruší globální obchod a vyvolá boom poptávky ze strany dovozců, aby uspěchali dodávky, nahradit ty, které dříve pocházely z oblasti Černého moře.

"Napětí mezi Ruskem a Ukrajinou výrazně zvýšilo dodavatelská rizika pro světový trh," tvrdí analytici, kteří předpokládají, že by se export pšenice z Evropské unie mohl výrazně zvýšit. Rusko až do odvolání pozastavilo pohyb obchodních lodí v Azovském moři, ale ponechalo své černomořské přístavy otevřené pro lodní dopravu, hlásí obchodníci s obilím, protože zprávy o ruském útoku na Ukrajinu otřásly trhy.

Ukrajina ve středu zmobilizovala své záložníky a požádala své občany, aby opustili Rusko. „Strach z ozbrojeného konfliktu blokujícího ukrajinskou logistiku byl skutečný, jak je nyní evidentní. Nyní je světový trh odříznut od důležitého zdroje zemědělských surovin,“ píše v tiskové zprávě analytická firma Agritel.

„Obchodní toky pokračovaly až do nedávné doby, a to i přes velmi vysokou rizikovou prémii, která se odráží v prudkém nárůstu sazeb za přepravu v Černém moři od začátku krize,“ dodává Agritel. Ředitel Agritel Michel Portier poznamenává, že „Ukrajina se dostává z rekordní kampaně v produkci obilovin a slunečnice“ a že „letos se země umístila na sedmém místě mezi producenty kukuřice a pšenice a na prvním místě mezi producenty slunečnice na světě“. Portier však pokračuje: "Postavení Ukrajiny ve vývozu těchto produktů je ještě důležitější."

Ceny obilí v Rusku prudce klesají
Geopolitická krize představuje velkou hrozbu pro narušení logistických toků z Černého moře a mohla by připravit půdu pro rozsáhlé ekonomické sankce proti Rusku. Exportní ceny v Rusku však v posledních týdnech výrazně klesly a spadly na nejnižší úroveň za téměř šest měsíců.

Válka a ekonomické sankce uvalené na Moskvu Evropskou unií a Spojenými státy vytvářejí velkou nejistotu pro všechny trhy, zejména však pro zemědělské trhy. Pšenice, kukuřice a energetika – tato odvětví jsou obzvláště těžce zasažena. Evropská unie a Spojené státy již 22. února rozhodly o ekonomických sankcích. Ty by mohly mít podobu konfiskace majetku ruských oligarchů, zákazu Swiftu, mezinárodního platebního systému používaného k provádění bezpečných transakcí pro 200 zemí, a omezení přístupu Ruska k dolaru.

Německo ze své strany zastavilo projekt plynovodu Nord Stream 2, jehož cílem je přeprava ruského plynu do Evropy. V rámci Evropské unie má Německo nejvíce obchodních vztahů s Ruskem.