Cookie Consent by Free Privacy Policy Generator

Pohled na trhy s obilovinami a olejninami v tomto týdnu

21.2.2022

Obiloviny

Ceny obilovin minulý týden denně kolísaly v závislosti na zprávách o politické situaci v Černém moři, ale nakonec se zvýšily. Vývoz z tohoto regionu pokračuje, ale riziko narušení zůstává.

Zásoby pšenice staré sklizně zůstávají omezené, ačkoli celosvětové zásoby pšenice by se mohly začít obnovovat v roce 2022/23. Mezinárodní rada pro obiloviny (IGC) předpokládá, že produkce a spotřeba dosáhnou nových rekordů. Očekává se, že celosvětové konečné zásoby meziročně vzrostou, i když se stále předpokládá, že převody od vývozců budou podprůměrné.

Ruská a francouzská úroda ozimé pšenice vypadá i nadále dobře, ale některé části USA zůstávají suché. V Texasu dosahují porosty vzcházení klasů, a jsou tak citlivější na nepříznivé počasí. Porosty jsou v horším stavu než v loňském roce, což ukazuje na nižší výnosový potenciál (USDA). Stav nové úrody bude mít v následujících týdnech stále větší vliv na ceny.

První projekce IGC týkající se světové sklizňové plochy ječmene v roce 2022/23 se meziročně změnila jen málo. Klíčové pro produkci tak budou výnosy.
U kukuřice je stále v centru pozornosti dopad suchého počasí v některých částech Jižní Ameriky. Ranné argentinské výnosy byly horší, než se očekávalo (burza v Rosariu), ale stále je co sklízet. Celkové podmínky pro pěstování kukuřice se rovněž týden od týdne zhoršily. Obilná burza v Buenos Aries hodnotila k 16. únoru 19 % jako "výborné/dobré". To je o 9 % bodů méně než v předchozím týdnu. Pro později zaseté plodiny je zapotřebí více deště, a přestože se v tomto týdnu předpovídá, důležitý bude jeho objem.

Déšť se očekává také v jižní Brazílii. Druhá brazilská plodina (Safrinha) se právě vysazuje, takže tento déšť by mohl přijít včas a podpořit raný vývoj.

Olejniny

Futures na sójové boby v Chicagu (Nov-22) uzavřely v pátek na úrovni 537,78 USD/t, což je o 7,25 USD/t více než v předchozím týdnu. Zisky byly způsobeny přetrvávajícími obavami o jihoamerickou produkci a o to, jak může zúžit globální dostupnost. Podporou byly také silné čisté exportní prodeje z USA, a to i do Číny. Americké trhy jsou dnes zavřené kvůli Dni prezidentů.

Ve čtvrtek Bolsa de Cereales de Buenos Aires zveřejnila svou nejnovější zprávu o stavu úrody. Podíl argentinské sóji hodnocené jako "výborná/dobrá" klesl oproti předchozímu týdnu o 6 % bodů na 31 %. Argentinská sója se nyní nachází v kritické fázi pro tvorbu výnosu. V těchto posledních únorových dnech by mělo dojít k vydatnějším srážkám, ačkoli se zdá, že v některých oblastech stále prší méně, než je průměr. Déšť může některým plodinám sóji
prospět, i když v některých oblastech již může dojít ke škodám.

Také déšť v Brazílii může zpozdit probíhající sklizeň sóji.

Paraguay byla také silně postižena suchem. V důsledku toho se odhady produkce snížily o polovinu na 5 mil. t (Soybean and Corn Advisor). Sója v Paraguayi je nyní údajně sklizena z 80 % a zpracovatelé si jsou vědomi, že zásoby "dojdou" do poloviny roku. To znamená, že Paraguay možná bude muset poprvé dovážet sóju ve velkém, což přispěje k napjaté situaci v oblasti globální nabídky a poptávky.

Indičtí obchodníci údajně podepsali dohody o dovozu 100,0 tis. tun sójového oleje z USA a 30,0 tis. tun sójového oleje z Černého moře (Refinitiv). Tento nákup z USA je pro hlavního dovozce rostlinného oleje neobvyklý. Přesun poptávky k americkému sójovému oleji přichází v souvislosti se sníženými prognózami úrody jihoamerické sóji, napětím v Černém moři, které vyvolává obavy o dostupnost černomořského slunečního oleje, a silnými cenami palmového oleje.

V reakci na to chicagský futures kontrakt na sójový olej (poblíž) posílil v mezitýdenním srovnání o 3 % na nejvyšší hodnotu od července 2021.
Pařížské futures na řepku (listopad-22) si minulý týden připsaly 3,25 EUR/t a v pátek uzavřely na 620,00 EUR/t. Celosvětová rovnováha nabídky a poptávky po řepce zůstává napjatá a trh je citlivý na nové zprávy o dostupnosti. V důsledku toho ceny pozorně sledují napětí v oblasti Černého moře a v posledních týdnech zaznamenaly volatilitu.