Cookie Consent by Free Privacy Policy Generator

Draselná hnojiva: drastický pokles cen - stávka odběratelů a krize na trhu

9.12.2022

Na světovém trhu ceny potašových hnojiv dramaticky klesají, protože zemědělci nenakupují a čekají na nižší ceny, což vede k nadměrné nabídce, uvádějí velcí mezinárodní výrobci.

Ken Seitz, výkonný ředitel společnosti Nutrien Ltd, v rozhovoru pro agenturu Bloomberg uvedl, že se jedná o obrat oproti začátku letošního roku, kdy ceny prudce vzrostly poté, co ruská invaze na Ukrajinu způsobila chaos na světovém trhu s hnojivy. Kanadská společnost Nutrien je největším světovým výrobcem potašových hnojiv a druhým největším výrobcem dusíkatých hnojiv.

Podle analytiků ceny potaše vzrostly také kvůli sankcím proti Bělorusku a Rusku.

"V regionu existují problémy s vývozem. To bude mít jistě významný dopad na trhy. Přesto budou muset zemědělci po celém světě hnojiva nakupovat, protože letos použili většinu dostupného množství."

Seitz vidí globální problémy i v příštím roce. "Pro rok 2023 opravdu nevidíme důvod, proč by se to mělo měnit," řekl. "Pokud se podíváme na obchodní toky v současnosti - zejména na to, kde se ceny potaše pohybují a pohybovaly -, výrobci hledají jakýkoli odbyt, který mohou najít."

Nabídka na trhu se brzy výrazně zhorší

Šéf největší světové společnosti vyrábějící hnojiva předpovídá celosvětový nedostatek zemědělských vstupů, protože "problémy s vývozem" brání dodávkám z Ruska a Běloruska na světové trhy.

"Rusko a Bělorusko jsou obrovskými producenty hnojiv," řekl Ken Seitz v rozhovoru pro agenturu Bloomberg. "V regionu existují problémy s vývozem. To bude mít na trhy jistě významný dopad." Dva z největších producentů potaše - hlavního druhu hnojiva - nakonec kvůli obchodním omezením a válce vyvážejí méně.

Seitz očekává, že dodávky z Běloruska budou v roce 2021 na své nejvyšší polovině, když dříve předpokládal pokles o jednu třetinu až dvě třetiny. Generální ředitel odhaduje, že ruský vývoz klesl až o 25 %. "Svět se bude muset obrátit na jiné dodavatele, aby tuto mezeru v dodávkách zaplnil," řekl.

Čína patří mezi postižené země. Říše středu musí 50 % své spotřeby dovážet. Smluvní cena dovozu potaše do Číny na rok 2023 bude podepsána v prvním nebo druhém čtvrtletí příštího roku. Očekává se, že nová smluvní cena klesne nejméně o 20 % z 590 USD/t CFR v roce 2022.

Ceny potaše v Brazílii klesly na polovinu - v Německu mírně klesly

Společnost Mosaic Co, další významný severoamerický výrobce hnojiv, dočasně omezila výrobu potaše ve svém saskatchewanském dole poté, co slabší poptávka vedla k poklesu cen hnojiv v celé Severní Americe.

V závodě Colonsay se ročně vytěží 1,3 milionu tun a do konce příštího roku se plánuje rozšíření až na 2 miliony tun, uvedla společnost ve svém prohlášení. V srpnu 2021 byla po dvouleté odstávce kvůli klesající poptávce znovu spuštěna.

Ceny hnojiv však v poslední době prudce klesly poté, co se po ruské invazi na Ukrajinu vyšplhaly na rekordní úroveň. Zemědělci po celém světě znatelně omezují nákupy a v některých případech se rozhodli vynechat roční aplikaci potaše nebo používat méně hnojiv kvůli vysokým cenám.

To způsobilo nadměrnou nabídku na severoamerickém trhu, protože dodávky určené pro Brazílii byly přesměrovány do USA. "Vzhledem k pomalejšímu návratu poptávky, než se očekávalo v druhé polovině roku 2022, jsou zásoby společnosti Mosaic dostatečné k uspokojení krátkodobé poptávky," uvádí se v prohlášení.

Podle analytiků agentury Bloomberg z oddělení hnojiv Green Markets klesly ceny potaše v Brazílii od doby, kdy začátkem letošního roku dosáhly vrcholu nad 1 200 USD za tunu, o více než polovinu. Naposledy ceny klesly až na 515 USD za tunu.

V Německu jsou ceny potaše stále poměrně vysoké a v současné době činí v dovozních přístavech 575 eur za tunu - po 650 eurech v září a pouhých 250 eurech za tunu před rokem. Vysoké ceny by se však mohly rychle změnit, protože tlak ze světového trhu je vysoký.