Cookie Consent by Free Privacy Policy Generator

Ceny řepky vzrostly na téměř historické maximum

Po korekci předpovědi sklizně v Kanadě důsledkem horka ceny řepky v této zemi prudce vzrostly a nadále stoupají. V úterý se přední listopadový kontrakt na řepku obchoduje o 16 CAD dráž na úrovni 928 CAD/t, což je přibližně 622 EUR/t.

Evropské ceny řepky a sóji by měly pokračovat v obdobném trendu jak o v Kanadě. Na německém velkoobchodním trhu a v dovozním přístavu v Hamburku se v pondělí za řepku z nové sklizně nabízelo 562 EUR/t. V Mannheimu činily nabídky 564 EUR/t a v Mittelandkanalu 561 EUR/t. Tyto ceny jsou však pravděpodobně jen zbytečným podotknutím, protože trhy s futures kontrakty v úterý na začátku obchodování rostly.

Podle evropské analytické společnosti Strategie Grains by vysoké ceny mohly povzbudit evropské zemědělce, aby v současné osevní sezóně rozšířili osevní plochy řepky na úroveň. 

Vysoké ceny rostlinných olejů jsou také hnacím motorem cen řepkového semene

V pondělí se ceny řepky zvýšily zejména v důsledku silného růstu malajského palmového oleje. V této souvislosti představuje růst cen rostlinných olejů silný podpůrný faktor pro trh s olejninami. 

Ceny palmového oleje v Malajsii zaznamenaly v pondělí nová maxima, zejména díky nárůstu exportní poptávky. V současné době existuje globální fenomén olejnin jak na trhu s futures, tak i na fyzickém trhu. Ceny řepky následkem toho rostou a na začátku nové sezóny dosahují nových maxim. 

Podle odhadu USDA činila sklizeň řepky v Evropě na konci minulého týdne 17,00 milionů tun, což je přesně stejná hodnota jako v předchozím měsíci. V porovnání s loňskou sklizní by pak produkce byla o 750 000 tun vyšší. Dovoz, který je pro zásobování trhu nezbytně nutný, by se přesto snížil o více než 1 milion tun na 5,2 milionu tun kvůli napjaté celosvětové nabídce a extrémně vysokým cenám na světovém trhu - alespoň tak se domnívá USDA.

Evropská sklizeň je malá a poptávka po dovozu vysoká

Analytická společnost Strategie Grains rovněž zachovala svou prognózu produkce řepky v Evropské unii na úrovni 17,03 milionu tun, ale varovala, že celková nabídka pravděpodobně zůstane velmi omezená. Přesto produkce hlavní evropské olejniny, která se používá k výrobě oleje na vaření, bionafty a krmiva pro hospodářská zvířata, překročí loňskou úrodu 16,61 milionu tun.

Společnost Strategy Grains však také upozorňuje, že silné deště, které zvýšují obavy z poškození úrody. Navzdory předpokládanému zvýšení produkce však analytici očekávají, že zásoby řepky olejné v EU do konce sezóny 2021/22 dále poklesnou z již tak velmi nízké úrovně v sezóně 2020/21, uvedla společnost Strategie Grains.

Poradenská společnost rovněž uvedla, že je to způsobeno vyhlídkami na nižší dovoz do EU v důsledku velmi vysokých cen kanadských a australských dodávek a současně očekávaným vyšším vývozem z EU.

Evropská komise oznámila, že do 8. srpna dovezla 414 000 tun řepky a vyvezla 95 000 tun.  Z tohoto dovozu směřovalo 140 000 tun do Německa. Hlavními dodavateli jsou zatím Austrálie a Ukrajina.

Propad výroby v Kanadě a celosvětový nedostatek

Podle Strategie Grains situace v zásobování EU v novém hospodářském roce vypadá velmi napjatě.. Důvodem je malá evropská úroda, kterou zhoršuje sucho a vlny veder v Kanadě, která je největším vývozcem. Horké a suché podmínky na většině kanadských prérií výrazně snížily produkci řepky v tomto vegetačním období.

USDA minulý týden snížilo svou prognózu produkce na rok 2021 o více než 4 miliony tun na 16,0 milionů tun. Průměrný výnos se snižuje téměř o 20 %, přičemž sklizňová plocha je v reakci na zničené porosty rovněž nižší. Vzhledem k nižší produkci a zásobám z minulé sezóny se očekává, že nabídka řepky klesne o více než 20 % na nejnižší úroveň za posledních téměř 10 let.

Vzhledem k tomu, že počáteční zásoby jsou již v důsledku silné poptávky v posledních letech minimální, většina poklesu dostupnosti se projeví ve snižujícím se vývozu. Vzhledem k tomu, že na Kanadu připadá v posledních čtyřech letech více než 60 % světového obchodu, budou podle USDA čelit největším výzvám velcí dovozci, jako je Čína a EU. Výsledkem bude další vyčerpání místních zásob a zvýšená substituce jinými bílkovinami a oleji a samozřejmě také vysoké ceny řepky.

Cena řepky na burze Matif