Cookie Consent by Free Privacy Policy Generator

Ceny řepky klesly na letošní minimum - levný dovoz a další obavy

Ceny řepky jsou pod tlakem. Vysoký dovoz a cenový tlak ze světového trhu nedávno stlačily ceny na roční minimum. K tomu se přidávají velmi vysoké prognózy sklizně na příští rok. Ceny však podporuje nedávný výrazný nárůst cen palmového oleje a masivní sucho a ztráty v produkci sóji v Argentině.

Podle nejnovější zprávy o olejninách Evropská komise očekává, že produkce řepky v Evropské unii dosáhne v roce 2023 19,6 milionu tun. Tato prognóza je výrazně vyšší než produkce v předchozím roce, kterou Komise EU odhaduje na 17,1 milionu tun pro suchý rok 2022, a zároveň by se jednalo o největší sklizeň řepky od roku 2014, kdy se v EU naposledy sklidilo více než 20 milionů tun řepky.

V pozadí je výrazné rozšíření pěstitelských ploch evropskými zemědělci o dobrých 500 000 hektarů na necelých 5,9 milionu hektarů. Porosty řepky jsou obecně v uspokojivém stavu, ačkoli na západě a jihu EU je naléhavě zapotřebí deště, informovala minulý týden evropská agentura pro sledování úrody MARS. Na rostoucí problémy se suchem upozorňují i další analytici.

Očekávané výrazné zvýšení produkce při sklizni však podle Komise nepovede ke snížení velmi vysokého dovozu, který činí přibližně 5,6 milionu tun, ale k výraznému zvýšení spotřeby o 2,5 milionu tun. Analytici rovněž očekávají, že v současné sezóně 2022/23 se zásoby řepky v EU zvýší, protože nabídka z levných australských dodávek a vysoký dovoz z Ukrajiny přes Polsko a Rumunsko převýšily poptávku, tvrdí analytici společnosti Strategie Grains.

Levné dovozy z Ukrajiny a Austrálie

Ceny řepky se v novém roce snížily přibližně o 70 eur a mají potenciál do konce letošní sezóny dále klesat, tvrdí analytici společnosti Strategie Grains. Zejména rozsáhlé dovozy řepky do EU vytvářejí velký tlak na ceny. Od 1. července 2022 do 27. února 2023 dovezly země EU ze třetích zemí přibližně 5,33 milionu tun řepkového semene. V porovnání s předchozím rokem se jedná o nárůst o 1,9 milionu tun, tj. o 57 %.

Největším dodavatelem je Ukrajina s 2,7 milionu tun, tj. 51 % objemu dodávek. Následuje Austrálie s 2,1 milionu tun, tj. necelými 40 % dodávek. Do Německa zatím putovalo 693 000 tun, do Francie 826 000 tun a do Polska 673 000 tun. Podle průzkumů Komise se ceny FOB řepkového semene na Ukrajině pohybují na úrovni 525 USD za tunu - ve stejné době stojí řepkové semeno ve francouzských vývozních přístavech přibližně 564 USD za tunu.

Ceny řepky jsou v současné době podporovány rostoucími cenami palmového oleje, které se na pozadí značných záplav v Malajsii a Indonésii vyšplhaly na nejvyšší úroveň od prosince. Díky tomu se stabilizovaly i ceny řepky a kanoly, i když zůstaly nedaleko svých nedávných minim pro tento rok.

Obilná burza v Buenos Aires ve čtvrtek oznámila, že plánuje již čtvrtý rok po sobě snížit odhad argentinské úrody sóji na rok 2022/23, neboť země se potýká s následky sucha a vysokých teplot. Úroda sóji se v současnosti odhaduje na 33,5 milionu tun, což je méně než původní odhad 48 milionů tun.