Cookie Consent by Free Privacy Policy Generator

Ceny skotu v EU rostou v souvislosti se sníženou nabídkou

7.11.2022

Ceny mrtvé hmotnosti skotu v EU mají od konce roku 2021 rostoucí tendenci. Produkce v EU je meziročně nižší, přičemž největší pokles zaznamenalo Německo a Francie. Evropská komise předpokládá, že produkce hovězího masa zůstane po zbytek roku nižší než v roce 2021 a poté se na této nižší úrovni stabilizuje až do roku 2023. To pravděpodobně poskytne určitou podporu cenám skotu v dohledné budoucnosti, pokud poptávka zůstane na současné úrovni.

Ceny ve Velké Británii se v letech 2020 a 2021 pohybovaly s prémií oproti cenám na kontinentu, přičemž podpora cen částečně pramenila z omezené nabídky skotu a zvýšené maloobchodní poptávky v důsledku pandemie. Od jara se ceny vrátily na úroveň horní hranice cen v EU, přičemž v poslední době se zmírnily, částečně v důsledku pohybu směnných kurzů.

Vývoz hovězího masa ze Spojeného království zaznamenal meziročně silný růst. Ačkoli část tohoto růstu bude způsobena návratem k normálnímu způsobu obchodování po brexitu a zrušení omezení týkajících se kovů, hnacím faktorem na trhu budou také konkurenceschopnější ceny, neboť EU je naším největším obchodním partnerem.

Ceny vyřazených krav v EU vykazují stejný vzestupný trend jako ceny prvotřídního skotu. V týdnu končícím 10. října činila průměrná cena krav O3 v EU za mrtvou hmotnost 4,30 EUR/kg (3,76 GBP/kg), což je o 27 % více než ve stejném období před rokem.

Tyto ceny jsou opět ovlivněny omezenou nabídkou skotu a trvalou poptávkou po hovězím mase po skončení programu COVID, zejména po výrobním hovězím mase. V několika členských státech EU, včetně Francie a Nizozemska, dochází ke snižování stavů plemenných krav, což je způsobeno tlakem na ziskovost a environmentální cíle. Nedávné sucho rovněž ovlivnilo produkci v celém regionu.

Komise EU očekává ke konci roku další porážky skotu kvůli nedostatku krmiva a vysokým cenám krmiv.