Cookie Consent by Free Privacy Policy Generator

Ceny rýže prudce rostou: Zákaz vývozu z Indie otřásl trhem s obilím

Indická vláda ve čtvrtek zavedla zákaz vývozu zlomkové rýže a zvýšila vývozní cla na rýži, která není rýží basmati. Důvodem bylo zajištění domácích dodávek. Na Indii připadá více než 40 % světových dodávek rýže. Čína je jedním z největších dovozců.

Ceny rýže v hlavních exportních zemích v důsledku toho prudce vzrostly a analytici očekávají, že vzrostou i ceny pšenice. Dalšími významnými vývozci rýže jsou Thajsko, Vietnam, Pákistán a Myanmar.

Očekává se, že rozhodnutí Indie omezit vývoz rýže zvýší i světové ceny základních potravin a mohlo by vyvolat rallye na konkurenčních trzích s pšenicí a kukuřicí, což by prohloubilo obavy z inflace potravin.

Podle obchodníků a analytiků se očekává, že ceny rýže v klíčových exportních zemích Indii, Thajsku, Vietnamu a Myanmaru prudce vzrostou, což zasáhne zejména hlavní dovozce potravin, kteří již trpí vyššími náklady v důsledku nepříznivého počasí a války mezi Ruskem a Ukrajinou.

"V mnoha zemích dojde k výraznému omezení potravinové bezpečnosti," řekl Phin Ziebell, zemědělský ekonom z National Australia Bank, indickým novinám Hindu Times.

"Globální fundamenty by mohly vést k dalšímu růstu v celém obilném komplexu." Ceny pšenice v pátek dále rostly, stejně jako ceny rýže v Chicagu. "Jedná se o inflační pohyb cen potravin," uvedl Ole Houe, ředitel poradenských služeb zemědělského makléře IKON Commodities v Sydney. "To by mohlo vyvolat růst cen pšenice a kukuřice."

Indie v roce 2021/22 vyvezla přibližně 21,2 milionu tun rýže, z toho 3,94 milionu tun rýže basmati. Rýže se pěstuje v takzvaném období kharif, kdy se seje s příchodem jihozápadního monzunu v červnu a sklízí v říjnu.

Ostatní vývozci zvyšují ceny
Indie se podílí na světových dodávkách rýže více než 40 % a na světovém trhu soutěží s Thajskem, Vietnamem, Pákistánem a Myanmarem. "Ceny v Myanmaru vzrostly o 50 dolarů za tunu a dodavatelé v Thajsku a Vietnamu zvýšili své ceny," uvedl jeden ze singapurských obchodníků.

Thajsko a Vietnam se dohodly na spolupráci při zvyšování cen, což má zvýšit jejich vliv na světovém trhu a zvýšit příjmy zemědělců. Cena 5 % zlomkové rýže v Myanmaru se před rozhodnutím Indie omezit vývoz pohybovala kolem 390 až 395 USD za tunu bez cla. V Indii se ceny za 5 % zlomkovou rýži pohybovaly kolem 348 USD za tunu.

Toto rozhodnutí ovlivní i obchodní toky, protože ceny bílé zlomkové rýže v Indii byly v poslední době přibližně o 60 až 70 USD za tunu nižší než v Thajsku, uvedl pro agenturu Reuters Chookiat Ophaswongse, čestný předseda Thajského sdružení vývozců rýže. "Bude více objednávek na thajskou a vietnamskou rýži," řekl.

"Musíme počkat, jak dlouho tato politika Indie potrvá, pokud bude trvat déle, zvýší se poptávka po thajském vývozu rýže.

Největší světoví dovozci rýže Čína a Filipíny budou pravděpodobně okamžitě zasaženy vyššími cenami rýže. Podle obchodníků se očekává, že Čína, která je jedním z největších dovozců indické zlomkové rýže určené jako krmivo pro zvířata, přejde na kukuřici.