Cookie Consent by Free Privacy Policy Generator

Ceny pšenice stoupají kvůli rostoucím obavám o sklizeň obilí

5.8.2021

Ceny pšenice a kukuřice na pařížské termínové burze Matif již zhruba týden výrazně rostou. Hlavními faktory jsou horší než očekávané výsledky současné sklizně obilí na severní polokouli.
Zářijový kontrakt na pšenici v úterý ráno se na burze Matif obchodovala za 228,50 eur/t. To znamená, že cena pšenice na trhu s futures od začátku července vzrostla přibližně o 15 % na úroveň, která byla naposledy zaznamenána na cenovém vrcholu na začátku května. Nelze vyloučit, že tento týden bude opět prolomena hranice 230 EUR/t.
Na velkoobchodní úrovni ceny pšenice kopírují rostoucí trend na burze. V Hamburku pšenice v pondělí promptně zdražila o 8 eur na 233 eur/t loko.

Zásoby kukuřice v USA se snižují

Podobně je tomu i u kukuřice. Neustále se zhoršující odhady zásob kukuřice v USA vedou k očekávání, že americké ministerstvo zemědělství (USDA) v nadcházejícím týdnu upraví svůj odhad sklizně směrem dolů.
Škody způsobené během zimy  v Rusku byly podceněny
Býčí impulsy přišly v poslední době z Ruska. Odborníci na ruský trh ze společnosti Sovecon na začátku srpna výrazně snížili svou prognózu sklizně pšenice ve federálním sektoru o 5,9 milionu tun na pouhých 76,4 milionu tun.
Důvodem výrazného snížení byly oficiální údaje o sklizené ploše ozimé pšenice, které národní statistický úřad revidoval směrem dolů z 16,8 mil. ha na 15,6 mil. ha. Zimní ztráty byly zřejmě mnohem větší, než se původně očekávalo. Výnosy rovněž zůstávají pod předpoklady.
Ještě v červenci USDA předpokládalo, že ruská produkce pšenice dosáhne 85 milionů tun, což by odpovídalo loňské úrovni.

IGC snižuje prognózu světové sklizně pšenice

Také v USA a Kanadě se nyní odhaduje, že letošní sklizeň pšenice bude menší než před několika týdny. Mezinárodní rada pro obiloviny (IGC) na konci července snížila svůj odhad letošní celosvětové sklizně pšenice o 1 milion tun na 788 milionů tun. Důvodem jsou ztráty výnosů způsobené suchem v Severní Americe.
Předpokládá se však, že poptávka zůstane nezměněna na úrovni 787 milionů tun pšenice, což je přibližně o 17 milionů tun více než v loňském roce. Rovnováha mezi výrobou a spotřebou je tak těsnější.

Velké plochy obilí zaplavené v Číně

Dobré zprávy o světové sklizni obilí nepřicházejí ani z Číny. Silné záplavy v provincii Che-nan, která je čínskou obilnicí, způsobily velké škody v zemědělství. Podle pekingského ministerstva zemědělství byla zasažena plocha odpovídající téměř 1 milionu hektarů. Poškozena byla úroda na přibližně 625 000 ha a na 360 000 ha byla úroda zcela ztracena.
Postiženy jsou především obiloviny, kukuřice, podzemnice olejná a sója. Kvůli stále vysokému stavu vody v řekách je v některých oblastech obtížné odvodnit ornou půdu, a proto katastrofa ještě neskončila.