Cookie Consent by Free Privacy Policy Generator

Ceny pozemků v USA: zemědělská půda stoupá o 7 % a dosahuje rekordních cen

Američtí farmáři musí utratit více peněz za nákup zemědělské půdy než kdykoli předtím. V některých regionech se ceny za zemědělskou půdu zvýšily o desítky procent. Ceny leasingu naopak rostly jen velmi mírně. Ty se u orné půdy zvýšily pouze o 1,4%. Podle analytiků zde ale bude inflace pravděpodobně pouze zpožděna.

V každém případě zpráva o trhu s půdou amerického ministerstva zemědělství (USDA) ze srpna 2021 ukazuje velmi silný nárůst cen orné půdy a pastvin a také zemědělských nemovitostí. Jedná se o nejsilnější zvýšení cen od boomu rostoucích cen obilí v letech 2013/14.
Ceny pozemků se v posledních letech měnily jen málo. Mezi regiony a státy existují značné rozdíly, pokud jde o cenové hladiny i cenovou dynamiku. Nejvyšší ceny půdy lze nalézt v regionech s nejvyšší přidanou hodnotou v zemědělství na orné půdě, jakož i v regionech poblíž měst.

Pro zemědělce bude těžší koupit půdu

Ceny zemědělské půdy na středním Středozápadě, poháněné vysokými cenami obilí a vládní pandemií, porostou v roce 2021 dvojciferně, oznámily minulý týden banky Federálního rezervního systému v Chicagu a Kansas City. „Vládní platby a vysoké ceny obilí poskytly zemědělskému sektoru obrovskou podporu,“ řekl bankéř farmy z Illinois.

Bank of Kansas City také uvedla, že příjmy farem meziročně prudce vzrostly díky „prudkému obratu v zemědělských podmínkách a podpoře vládních programů pomoci při pandemii “. Přestože zemědělci a farmáři na orné půdě také čelí velmi vysokým výrobním nákladům, šance jsou podle ní dobré.
Navzdory vysokým výrobním nákladům zemědělští bankéři předpokládají, že zemědělské příjmy a úvěrové podmínky se v následujících měsících zlepší. Nízké úrokové sazby a rostoucí ceny zemědělských produktů však podpořily růst cen půdy, uvedla banka.

Zemědělské nemovitosti stoupají na rekordní maximum

Průměrná hodnota amerického zemědělského majetku, měření zahrnující hodnotu všech pozemků a budov na farmách, dosáhla rekordních 3 380 $ / akr. Tento nárůst o 7% ve srovnání s předchozím rokem představuje procentuální změnu, která nebyla pozorována od roku 2013/2014. V té době se hodnoty zemědělské půdy oproti předchozímu roku zvýšily o 8%. Cenové rozdíly a cenová dynamika mezi regiony a jednotlivými státy jsou však velké.

Nejvyšší ceny lze nalézt v regionech, které jsou považovány za centra zemědělské produkce - například na Středozápadě - nebo v nichž se pěstují obzvláště drahé rostliny, jako jsou hrozny a ořechy - například v Kalifornii. Kromě toho existují regiony, které přitahují mnoho nezemědělských investorů kvůli jejich blízkosti k městským oblastem.

Faktem je, že velká část Středozápadu vidí prudce rostoucí ceny pozemků. U států (kromě severovýchodu s vysokým městským tlakem) zaznamenaly Nebraska, Kansas a Oregon v předchozím roce dvouciferné procentuální zvýšení cen. Následoval Texas, Iowa, Kalifornie a Jižní Dakota, přičemž každý z nich zaznamenal meziroční nárůst o více než 9%.

Zemědělská půda nejdražší v Kalifornii a na Středozápadě

Průměrné ceny zemědělské půdy vzrostly v roce 2021 na 4 420 $ / akr. To byl nárůst o 8% od roku 2020, což je nejvyšší skok v ceně zemědělské půdy od roku 2013. Tehdy to bylo o 14%více.

Cenové rozdíly mezi regiony a státy mají podobný vzorec jako celkové hodnoty zemědělské půdy, přičemž Kalifornie a severovýchodní státy mají nejvyšší průměrné ceny zemědělské půdy. Následují státy Středozápad.

Největší nárůst cen zemědělské půdy byl zaznamenán ve státech Kansas, Nebraska a Jižní Dakota, s nárůstem o 13,9%, 13,8%a 11,9%.

Podobně jako ceny orné půdy zaznamenaly ceny pastvin také ve srovnání s předchozím rokem výrazný nárůst. Průměrná kupní cena zde byla 1 480 USD / akr. Jedná se o nárůst o 6% ve srovnání s rokem 2020 a nejvyšší nárůst od roku 2014. Nejvyšší ceny pastvin jsou však regionálně rozděleny odlišně než ceny orné půdy. Namísto Středozápadu a Kalifornie se zde nejvyšší ceny soustřeďují na jih a střední jih.

Ceny nájmů prozatím bez velkého růstu

USDA zveřejnilo údaje o cenách leasingu, kdy se prudký růst cen zemědělské půdy prozatím nepromítl do cen nájemného. Bankéři však tvrdí, že k tomu ale dojde s určitým časovým zpožděním - protože ceny leasingu jsou takzvaným „indikátorem zaostávání“. 

Prudký růst cen půdy se ale pravděpodobně odrazí v budoucích jednáních o cenách, která zemědělci se svými pronajímateli vedou. Průměrné nájemné za zemědělskou půdu v USA se letos zvýšilo na 141 USD / akr, což je nárůst o 1,4% od roku 2020.

Pronájem zavlažované zemědělské půdy vzrostl o 0,5% na 217 USD / akr, zatímco pronájem nezavlažované zemědělské půdy vzrostl o 1,6% na 128 USD / akr. Nájemné za pastviny zůstalo v letech 2020 až 2021 stabilní, pouhých 13 $ / akr v letošním roce.