Cookie Consent by Free Privacy Policy Generator

Ceny obilí vyrazily vzhůru - špatná úroda v Evropě

11.7.2022

Na tolik očekávané otevření černomořských přístavů se stále čeká. Je to proto, že infrastruktura na Ukrajině je často zcela zničená. Kromě toho se objevují četné zprávy o možných ztrátách produkce způsobených počasím v Evropě, USA, Austrálii a nejnověji v Argentině.

Podle analytiků podporují ceny především obavy o dodávky pšenice z černomořské oblasti, protože sklizeň tam začala v červenci. Francouzská poradenská společnost Agritel očekává, že Ukrajina letos v létě sklidí přibližně 21,8 milionu tun pšenice, zatímco loni to bylo rekordních 32,2 milionu tun. Odhad pro sezónu 2022/23 vychází z očekávané sklizňové plochy přibližně 5,8 milionu hektarů, zatímco původně ukrajinští zemědělci obdělávali 6,7 milionu hektarů, uvedla společnost Agritel.

Evropské ceny pšenice nové sklizně (zářijový kontrakt) ve čtvrtek vzrostly o 13,25 EURa na 338,75 EURa za tunu. V pátek se ceny při běžném obchodování vyšplhaly o dalších 16,50 EURa na 355,2 EURa za tunu. Futures na pšenici v Chicagu si ve čtvrtek připsaly 32 centů a zotavily se tak z pětiměsíčního minima. V pátek futures na pšenici v Chicagu vzrostly o dalších 42 centů na 879 centů za bsuchel. Nárůst o 9 % za pouhé dva dny. Středeční pokles ceny pšenice v USA způsobil, že od poloviny května klesla téměř o 40 %, čímž se ceny vrátily na úroveň před začátkem ruské invaze na Ukrajinu.

Trh s pšenicí se i nadále nachází mezi velkou globální ekonomickou nejistotou a nejistým výhledem úrody, protože válka na Ukrajině nadále masivně narušuje obchod s obilím. Vzhledem k silné poptávce ze strany dovozců a pokračující válce na Ukrajině řada obchodníků a analytiků očekává, že ceny obilí opět porostou.

Egyptský státní nákupčí obilí GASC nakoupil tento týden přibližně 63 000 tun německé pšenice, informovala ve čtvrtek tisková agentura Reuters.

Snížení evropské úrody - poptávka po německé pšenici

Sucho a extrémní horka snižují výnosy obilovin také v Evropské unii. Výsledkem by byla výrazně nižší úroda pšenice. Průzkum agentury Reuters mezi obchodníky a analytiky působivě potvrdil prognózy Evropské komise a dalších evropských analytiků. Úroda v EU je nesmírně důležitá pro celosvětové dodávky, protože válka výrazně snižuje ukrajinskou úrodu a potenciální vývoz, čímž se EU stává ještě důležitějším zdrojem dodávek pro hlavní dovozce.
Podle průzkumu agentury Reuters se očekává, že v roce 2022 se v EU-27 sklidí 125,7 milionu tun pšenic, což je o 5,5 milionu tun méně než v loňském roce, kdy úroda činila 131,2 milionu tun. Podle většiny analytiků je letos velmi obtížné odhadnout celkovou sklizeň obilovin v EU, protože sucho a horko nadále snižují výnosy. Regionální rozdíly jsou obzvláště velké.

Neustálé sucho a dlouhotrvající horka způsobily, že pěstitelské oblasti v Itálii (a Španělsku) jsou extrémně vyprahlé a byl vyhlášen stav nouze. Vysoké teploty ve východní Evropě od června rovněž zvýšily obavy ze ztrát na úrodě v zemích, jako je Maďarsko. V Rumunsku a Bulharsku se (zatím) stále očekávají poměrně velké sklizně, i když budou pravděpodobně nižší než loňské rekordní výsledky.

Nedávné deště mohou zmírnit některé problémy v Německu, Polsku a Velké Británii, kde řada obchodníků a analytiků v poslední době revidovala své odhady stále více směrem dolů. Podle analytiků je v současné době obtížné předvídat kvalitu sklizně pšenice. První výsledky z Francie ukazují na uspokojivou kvalitu, včetně obsahu bílkovin.

Relativně dobrá a kvalitní úroda v Německu by mohla druhému největšímu producentovi pšenice v EU zajistit silnou exportní pozici, protože obchod v Černém moři je nadále masivně narušován ruskou invazí na Ukrajinu, uvádějí analytici agentury Reuters.