Cookie Consent by Free Privacy Policy Generator

Ceny obilí klesli pod 300 eur

Pokles cen zřejmě souvisí také s možným rozšířením obilného koridoru z Černého moře. Ukrajina v každém případě vyzývá své partnery, aby podpořili návrh na rozšíření "obilné iniciativy" na přístavy Mykolajiv a Olvia, uvedl 15. prosince ukrajinský premiér Denys Šmyhal po setkání s představitelem OSN Martinem Griffithsem, informuje ukrajinský zemědělský portál AKP-inform.

Agentura Reuters mezitím uvedla, že Martin Griffiths také řekl, že je nepravděpodobné, že by dohoda o obilí byla v krátké době rozšířena na více ukrajinských přístavů nebo že by se zkrátily doby inspekcí. "Nevidím, že by k tomu v blízké budoucnosti došlo," řekl náměstek generálního tajemníka OSN v rozhovoru pro agenturu Reuters v ukrajinském hlavním městě.

Mezitím 14. prosince opustily přístavy Velké Oděsy další 4 lodě, které vezly celkem 69,5 tisíce tun ukrajinských zemědělských produktů, informovalo ukrajinské ministerstvo infrastruktury. V současné době je ve velkých oděských přístavech naloženo 21 plavidel 665,8 tisíce tun zemědělských produktů.

"V Bosporu čeká na inspekci dalších 81 lodí (61 na vplutí, 20 na vyplutí). Situace s frontou je trvale obtížná, Rusko registruje maximálně 3 plavidla denně místo požadovaných 12," zdůrazňuje ministerstvo. Od 1. srpna opustilo přístavy Velké Oděsy celkem 554 lodí, které vyvezly 13,9 milionu tun ukrajinských potravin.

Přezimování, vysoký vývoz, předpověď úrody na rok 2023

Na trhu s pšenicí obchodníci pozorně sledovali předpověď počasí pro ozimou pšenici v USA s mrazivým počasím, které by mohlo poškodit úrodu, jež se již potýká se suchem. Obavy vzbuzovalo také sucho, které poškodilo úrodu pšenice v Argentině, ačkoli podle obchodníků pokračující ruský a ukrajinský vývoz snižuje mezinárodní ceny.

Trhy s obilovinami také očekávají, že v Evropě přijde chladné období, které může způsobit škody v oblastech, kde úroda čelí dvouciferným teplotám pod bodem mrazu bez sněhové pokrývky.

Zemědělský úřad FranceAgriMer zároveň zvýšil prognózu vývozu francouzské měkké pšenice mimo Evropskou unii a poukázal na velmi živou poptávku ze strany Číny a také Maroka.

Podle poradenské společnosti Strategie Grains by se produkce hlavních obilovin v Evropské unii měla v příštím roce zvýšit po sklizni v roce 2022, která byla poznamenána suchem a vlnami veder. Společnost Strategie Grains ve své první prognóze pro sklizeň v roce 2023 očekává, že produkce měkké pšenice dosáhne 128,7 milionu tun, což je o 2,5 % více než v letošním roce (125,5 milionu tun).

Očekává se, že produkce kukuřice v roce 2022 vzroste na 63,7 milionu tun, což je o 26 % více než 15leté minimum 50,5 milionu tun. 

Ruské ministerstvo zemědělství předpovídá na příští rok (2023) produkci 125 až 127 milionů tun obilí, z toho 80 až 85 milionů tun pšenice. To by znamenalo výrazně menší sklizeň než v roce 2022.